Biliard

     Cue športy (niekedy písané cuesports), tiež známe ako biliardové športy, je široká variácia hier, ktoré sa zvyčajne hrajú s tágom, ktoré sa používa na úder biliardovej gule, a tým sa rozpohybujú po plátnom pokrytom biliardovom stole ohraničenom pružnými mantinelmi.

     Historicky, zastrešujúcim termínom bol biliard. Zatiaľ čo toto známe slovo  je stále používané niektorými ako všeobecný pojem pre všetky takéto hry, používanie slova biliard sa rozpadlo na konkurenčné významy v rôznych častiach sveta. Napríklad, v britskej a austrálskej angličtine, "biliard" zvyčajne odkazuje výlučne na hru anglického biliardu, zatiaľ čo v americkej a kanadskej angličtine používa cue hry všeobecne. v závislosti od dialektu a kontextu. V súčasnosti existuje asi 35 druhov biliardu medzi najznámejšie patria karambolový biliard, pool a snooker. 

 

Karambolový biliard, pool , snooker

 

     Karambolový biliard (Karambol, Francúzsky biliard) – karambol biliard sa hrá na stole bez dier  očalúnený špeciálnymi (hladkým , rýchlym ) plátnom ohraničenom pružnými mantinelmi. Hra sa hrá s troma guľami veľkosti 61,5 mm prvá je biela, druhá je biela s čiernou alebo červenou bodkou niekedy žltá a tretia guľa je červená. Pre túto hru je potrebný dôvtip a premýšľanie, ktoré rozvíja naše schopnosti pre dokonalé ovládanie gule .

     Pool (americký biliard) – pool biliard sa hrá na stole so 6-timi košmi (t.j. dierami, kapsami), a s 15 očíslovanými guľami s veľkosťou 57,2 mm a 1 bielou guľou. Hru musia hrať minimálne 2 hráči. Dĺžka stola je rôzna , s dĺžkou 2,80 m alebo 2,60 m sa hrá na oficiálnych turnajoch, ale sú dostupné aj  v dĺžke od 1,90 m.

      Snooker - hra ktorej pôvod siaha do Anglicka. Snooker sa hrá s 22 guľami(15 červenými, 6 farebnými a 1 bielou). Cielom hráča je v prvom rade dostať do košov svoje gule ale aj svojou hrou  nastražiť pascu svojmu súperovi. Dĺžka stola je rôzna  rovnako ako v pool biliarde  , s dĺžkou 3,6  m sa hrá na oficiálnych turnajoch, ale sú aj stoly na 17 gúľ v dĺžke od 2,3 m.

 

Biliard ako šport

 

     Kategória „Biliard“, ktorá zahŕňa pool, snooker a karambol sa objavila v Svetových hrách v roku 2005, ktoré sa konali v Duisburgu v Nemecku.Publikované: 02. 04. 2019

Galéria k článku